Přípravná fáze konference
Přípravná fáze konference je již zakončena!
Přípravná fáze probíhala kontinuálně do 1. 12. 2024 online na zabezpečené platformě Discourse.
Připadalo nám složité zkoumat etiku samu o sobě. Proto jsme navrhli diskusní témata, ve kterých jsme etiku zkoumali vždy v určitém kontextu.
Online diskuze na platformě Discourse probíhala od února 2024. Z mnoha našich setkání se nakonec vyprofilovala následující témata. Kromě jiného tato témata zazní na konferenci 31. – 1.2. 2025 .
Kategorie etických témat
Etika prezentace psychoterapeuta na veřejnosti a v online
…aneb kde hledat odpovědi na otázky: „K čemu a jak se mohu jakožto psychoterapeut ČAP veřejně vyjadřovat? Jak na promo & marketing psychoterapeutických služeb a produktů bez výčitek svědomí? Existuje hranice osobního a pracovního světa aneb co s fotkami z dovolené? “ a zejména, jaké nástroje používat proti bulvarizaci psychoterapie.
Matěj Horák
Etika jako reflexe našich předpokladů
Aneb jak víme to co víme, jak ověřujeme svoje předpoklady, předporozumění a jak je konfrontujeme s žitou realitou našich klientů i vývojem poznání. Příliš lpíme na tom, abychom měli na všechno odpověď. Dilemata mají zůstat dilematy, jen tak budou stále podnětem k tomu, abychom se zamýšleli nad svými postupy a předpoklady, které nás k tomu vedou, zůstali otevření, nesklouzli k dogmatickému trvání na tom, co považujeme za pravdu.
Olga Kunertová
Etické soudy
Etické komise, kárné komise, odvolací komise. K čemu vlastně slouží a jaké by měly mít pravomoci. Je to institucionální rozhodování nebo vyjádření etického postoje psychoterapeutické komunity? Co je pro nás za hranou a proč?
Kateřina Tóthová
Etika v kontextu terapeutických začátků
S čím se setkávají v praxi a jak jsou na to vybaveni z výcviků, co potřebují, jak se jim daří, co potřebují? Jakou mají pozici a jak jsou vnímáni v poli psychoterapeutické profese? Jak vnímají starší kolegy? Jak jsou vnímáni jimi? Je jejich pohled na psychoterapii něčím specifický?
Petra Skavská
Richard Lukáš
Etické hranice v psychoterapii a ve zdravotnictví
Existují v klinické praxi hranice? Oba moderátoři vytyčí hranice v oblastech, které probouzí etické otázky. Více informací zde.
David Holub
Jaromír Matějek
Etika při práci s dospívajícími klienty
Specifika psychoterapeutické práce. Má dospívající klient terapeuta*ku „jenom pro sebe?“ Dobrá míra kontaktu s rodiči. Kdy už musíme jednat v krizovém nastavení atd.
Michaela Kešnerová
Etické otázky při práci s páry
Mohu pracovat s tajemstvím? Je přípustný souběh individuálních a párových setkání u jednoho terapeuta? Jak ukončit terapii, když jeden chce a druhý nechce? To jsou jen některá témata. Pojďme o nich diskutovat a tříbit si tak vlastní cit pro to, kde se na poli etiky nacházíme a jak nám v tom je.
Kristýna Bečeva
Etika v sociálních službách
Specificky v oblasti, kde zadavatelem psychoterapie je někdo jiný než její účastníci. Cíle práce, závazky vůči zadavateli, pomoc a kontrola, srozumitelnost procesu pro klienta, psaní zpráv a odpovědnost terapeuta. Co je a co není psychoterapie. Co to je, když to není psychoterapie. Řemeslo, etika, legislativa a jaký mají vztah.
Ondřej Mikulášek
Transgender a gendrová rozmanitost v psychoterapeutické praxi
Co vše může být rezonujícím tématem ve vytvoření bezpečného a podpůrného prostředí pro klientelu, s ohledem i bez ohledu na jejich genderovou identitu nebo sexuální orientaci.
Pavla Doležalová
Etické aspekty psychoterapeutických výcviků aneb: "Co by se (mi) během výcviku (ne)mělo stát?"
Konference by mohla být jedinečnou příležitostí diskutovat společně některé etické aspekty výcvikového procesu, otázky týkající se vzájemného formování charakterů mezi lektory a frekventanty.
(otázky bezpečí, odpovědnosti, moci, hranic, peněz, závislosti atd…) Více informací zde.